Tarihçemiz

Muzaffer MERMER

Gururumuz Tarihçemiz

Ahilik kültürün beşiği Kırşehir’de gözlerini açan merhum Hacı Yusuf Ziya’nın oğlu olarak 1957 yılında dünyaya gelmiştir. Mermerler ailesi 1857’den beri yerleşik bilinen tüccar ailelerinden biridir.

Ülkemizin zor günlerinde hem okuyup hem babası ile çalışma hayatına başlamıştır.
Hacı Ziya Yusuf Kırşehir’de bulunan esnaflardandır. 16 yaşında babasının vefatı sebebiyle iş hayatına başlamıştır. Erken yaşta evlenerek ilk oğlu Muzaffer’in doğumu ile işlerini büyütmek adına adımlar atmıştır.
Antalya’dan Kırşehir’e narenciye işine başlar. Bu sırada aradan geçen yıllar sonra oğlu Muzaffer narenciye işine ek olarak minibüs satın alarak grubun taşımacılık işinin temellerini atar.

Alıcı ise, gerçek kazancın ancak daha iyi bir yatırım ile değerlendirilebileceğini kavramasına yardımcı olur. 1958 yılında ailesinin ortak kararıyla İstanbul’a gelerek Sirkeci bölgesinde bir hotel ve dört adet dükkan satın alır. Beşiktaş, Balmumcu bölgesindeki benzin istasyonunu aldığında ise, Mermerler Otomotiv’in temellerini atarak İstanbul Mermerler Otomotiv Piyasası’na damgasını vurmak konusundaki en önemli hamlesini gerçekleştirmiş olur. İlerleyen yıllarda Mitsubishi’nin İstanbul’da ki tek satış noktası olmak konusunda Sabancı Grubu’yla temaste bulunur ve olumlu bir karşılık alır. Sonraki hedefine Uzakdoğu markası MAzda’yı koyan Muzaffer Bey ve oğulları, 1985 yılında markayla Türkiye pazarı için anlaşması imzalar. Kırşehir’de başlayan ve uluslararası boyutlarda yankı uyandıran girişimciliği Otomotiv dünyasına ve ailesine bir örnek oluşturmuş ve izinden giden jenerasyonlara bıraktığı çalışma mirasıyla, Otomotiv’in yanısıra daha pek çok sektörde öncü haline gelmiştir. 2005 yılının mayıs ayında aramızdan ayrılan Muzaffer Mermer, şimdi ozanlar şehri Kırşehir’de, FAtma – Muzaffer Mermer Kız meslek Lisesi’nin duvarında asılı olan siyah beyaz gençlik fotoğraflarından izliyor o işirin Anadolu kentini. Neşet Ertaş’ın da söylediği gibi; ” Uzak kaldım gurbet elder derdimsin. Hastayin bağrımda derin Kırşehir…”